Incredibil! „Câinii” au scăpat aseară din lesă

Dinamo a reuşit scorul sezonului în meciul cu U Cluj, scor 6-0

grigore penaltyFormatia Dinamo a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 6-0 (3-0), echipa Universitatea Cluj, într-un meci contând pentru etapa a VI-a a Ligii I.

Spectacolul a fost unul incredibil, după primele 20 de minute de start penibile din care au scăpat ca prin minune. Roş-albii au făcut spectacol şi şi-au demolat „fraţii” de la Cluj.

Dinamo a început meciul de parcă voia să dea foc clubului şi să-şi sacrifice antrenorul. Patru ocazii a avut U Cluj, toate din zonă centrală, una mai mare ca alta. Grecu (5) de-abia l-a deposedat pe Cristocea, ca ultim apărător, iar Luchin (6) a făcut acelaşi lucru cu Dedu. Ultimul, în minutul 12, a ratat iar incredibil. Până şi Abrudan (20), urcat la un corner, era să marcheze, dar Bălgrădean a scos de sub bară.

Cum fotbalul e pervers, imprevizibil, orice, numai ştiinţă exactă nu, scorul a arătat 3-0 pentru Dinamo la pauză! Veteranul Dănciulescu a mai scos din joben un Houdini, l-a silit pe Niculescu să-l faulteze în careu, iar Grigore (29) şi-a asumat rolul de a bate penalty-ul. A dat să rupă plasa, 1-0!

La fel a făcut, imediat, şi Boubacar (30): 2-0! La a treia ocazie de poartă, „câinii” au mai punctat o dată: Matei i-a înnodat picioarele lui Mendy, fault în careu, Grigore a schimbat colţul şi-a executat din nou fără milă: 3-0!

Începutul reprizei secunde a adus o „haită” flămândă. Curtean şi Matei s-au întrecut în driblinguri, dar n-au putut intra cu mingea în plasa adversă. Dănciulescu (55) a fost aproape de golul serii, poate al etapei, însă balonul a căzut pe plasă. Lazăr (57) a reuşit să rateze cu poarta goală, Matei a fost blocat, în ultimă instanţă.

„Câinii” erau turbaţi de furie şi de poftă de a marca. Luchin (58) a înscris după cornerul bătut bine de Lazăr. Logodit cu ghinionul, Danciu-gol (65) a reluat acrobatic, cu capul, mingea a refuzat să intre-n plasă.

Înjuraţi în prima jumătate de oră, dinamoviştii culegeau aplauze după aplauze din tribune. Danciu, călcâi, Curtean, gol, ca la spectacol. Apoi Rotariu s-a înscris şi el la cuvînt, 6-0, ura şi la casierie! Mulţescu poate surâde, în sfârşit!

„La început ne-au trecut cîteva gloanţe pe la ureche. Apoi, ne-am dezlănţuit!”, a declarat după meci Gigi Mulţescu, antrenorul Dinamo, precizând că nus-a temut de demitere şi că au fost multe intoxicări.

„Am fost ruşinea ţării! Dacă ai atâtea ocazii şi nu dai nici un gol, e greu să rezişti contra lui Dinamo. De acum la U Cluj vor rămâne doar jucătorii cărora le pasă de această echipă”, a spus înfrânt Ionel Ganea, antrenorul U Cluj.