In grupa Europa League, Celtic Glasgow s-a întâlnit CFR Cluj

CFR Cluj a întâlnit-o pe Celtic Glasgow, meci care contează pentru etapa a doua a grupelor Europa League. Refăcut după toxiinfecţia alimentară suferită miercuri, Dan Petrescu este pe banca tehnică la meciul de la Glasgow. Tehnicianul a renunţat la sistemul 5-4-1 folosit în meciul cu Lazio, scor 2-1, şi s-a întors la 4-3-3, utilizat cu regularitate în campionat.

Cum s-a desfășurat partida
Campioana Scoţiei s-a impus fără drept de apel, prin golurile marcate de francezul Odsonne Edouard (20) şi de norvegianul Mohamed Elyounoussi (59). Celtic a arătat un plus de viteză, forţă şi determinare, reuşind să îşi ia revanşa după ce a fost eliminată de CFR din preliminariile Ligii Campionilor, clujenii câştigând în august cu 4-3 pe Celtic Park, relatează Agerpres.

Scoţienii au avut primele ocazii prin fundaşul francez Jullien, ambele după faze fixe, dar Arlauskis a salvat senzaţional în min. 11, iar apoi apărătorul a trimis peste poartă (12).

Gazdele au deschis scorul în min. 20, când Edouard a marcat cu capul, din centrarea lui Bolingoli, care nu a putut fi blocat de Susic.

Bolingoli a tras periculos cu exteriorul, puţin peste poartă (23), dar CFR a izbutit să dea replica trei minute mai târziu, din lovitură liberă, prin Deac. Forster a respins, ardelenii au trimis balonul în plasă prin Boli, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Gazdele şi-au mai creat situaţii bune până la pauză, dar şutul lui Edouard (35) a fost blocat de Burcă, iar mingea expediată de Bolingoli din afara careului (44) a fost prinsă de Arlauskis.

Caracteristicile jocului nu s-au schimbat nici în repriza secundă, Celtic marcând la prima sa ocazie de gol, în min. 59, prin Mohamed Elyounoussi, cu un şut deviat, după o minge întoarsă de James Forrest.

CFR a încercat să fie mai ofensivă şi acelaşi Deac a fost aproape de gol, însă şutul său din unghi a fost respins de Forster (64).

În ciuda eforturilor, campioana României nu a reuşit să fie cu adevărat periculoasă.

Celtic şi-a creat în continuare situaţii de gol, dar şutul lui Forrest a fost reţinut în doi timpi de Arlauskis (66), Christie a fost imprecis (79, 81), ca şi Edouard (85), blocat in extremis de Boli (89).

ACTUALIZARE 23:45. CFR Cluj a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), de echipa Celtic Glasgow, în etapa a doua a grupei E a Ligii Europa.

Golurile au fost marcate de Edouard ’20 şi Elyounoussi ’59.

În celălalt meci din grupă, Lazio Roma a învins pe teren propriu Rennes, scor 2-1, revenind de la 0-1 (goluri Milinkovic-Savic ’64, Immobile ’75 / Morel ’55).

Celtic – Lazio Roma.

ACTUALIZARE 22:50 – CFR Cluj este condusă la pauza meciului de la Glasgow, contra celor de la Celtic, scor 0-1, în grupa E din Europa League.

În minutul 20, atacantul francez Edouard, în vârstă de 21 de ani, a fost găsit bine în careu de Bolingoli şi a trimis în poartă, după ce mingea i-a depăşit pe fundaşii centrali Boli şi Burcă.

În minutul 26, CFR Cluj a avut un gol anulat. În urma unei lovituri libere executate de Deac și a unei centrări din partea lui Rondon, fundașul Kevin Boli a trimis în poartă, însă reușita acestuia a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Echipele pentru meciul Celtic Glasgow – CFR Cluj:

Celtic Glasgow: Forster – Elhamed, Ajer, Jullien, Bolingoli – Brown, McGregor, Forrest – Christie, Elyounoussi, Edouard
Rezerve: Gordon, Bitton, Sinclair, Bauer, Hayes, Rogic, Ntcham
Antrenor: Neil Lennon

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Boli, Burcă, Camora – Bordeianu, Luis Aurelio, Djokovic – Deac, Rondon, Omrani
Rezerve: Fernandez, Păun, Culio, Golofca, Hoban, Peteleu, Cestor
Antrenor: Dan Petrescu

Partida este arbitrată de o brigadă din Germania. Centralul Daniel Siebert va fi ajutat la cele două linii de Jan Seidel şi Stefan Lupp, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Harm Osmers.

În prima rundă a grupei E din Europa League, CFR Cluj a învins-o pe Lazio, scor 2-1, şi a urcat pe primul loc, cu trei puncte. De partea cealaltă, Celtic a remizat, în deplasare, contra francezilor de la Rennes, 1-1.