Iată cum a provocat Halep hohote de râs în Dubai

Simona Halep, numărul 2 WTA, a învins-o în trei seturi pe tunisianca Ons Jabeur, scor 1-6, 6-2, 7-6 (9-7 în tie-break), la turneul de la Dubai. Românca s-a calificat în sferturi într-o atmosferă explozivă creată de fanii români.

Întrebată cum a fost să evolueze cu asemenea suporteri în spate, românca a avut un răspuns amuzant. ”M-am simțit ca la un meci de Fed Cup sau de fotbal. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care au venit să mă susțină”, a fost reacția care a stârnit râsete în arena de la Dubai.

„A fost un meci foarte greu, ea a jucat foarte bine. Și în China am avut un meci complicat împotriva ei, dar am avut și destulă șansă azi. A fost primul meu meci după o pauză destul de lungă, e greu de jucat.

Am dat tot ce am, am vrut doar sa câștig partida, sunt mandra că am luptat pentru fiecare punct”, a mai spus Halep.

Simona Halep va juca în sferturile de la Dubai cu Sabalenka
Simona o va întâlni în sferturi pe Aryna Sabalenka, din Belarus, numărul 9 WTA.

”Sabalenka e o adversară puternică. Mâine trebuie să fiu solidă, să-mi fac jocul obișnuit și să cred că mă pot impune”, a mai declarat jucătoarea din România.

Simona a avut o revenire spectaculoasă în setul secund al turului doi de la Dubai. Sportiva noastră a pierdut primul set, fără drept de apel, scor 1-6, dar a reușit să câștige setul secund cu scorul de 6-2. În setul trei, Halep s-a impus cu 7-6(9-7).