Iată ce sancţiuni a propus UEFA în urma incidentelor de la meciul Craiova- Honved

UEFA a dat verdictul în cazul incidentelor de la Craiova. Oltenii vor fi nevoiţi să joace trei meciuri acasă fără spectatori, în Europa. Totodată, Craiova va trebui să plătească o amendă de 60.000 de euro.

Craiova şi-a aflat pedeapsa după incidentele din prelungirile partidei cu Honved, din turul doi preliminar al Europa League. Deşi s-a discutat inclusiv despre posibilitatea ca oltenii să fie eliminaţi din competiţie, la masa verde, UEFA a luat o decizie de mijloc: Craiova trebuie să joace 3 meciuri fără spectatori, pe teren propriu, şi să plătească o amendă de 60.000 de euro.

Oltenii au dreptul să facă apel la această hotărâre şi o vor contesta, însă nu se ştie dacă aceasta va fi judecată de forul continental în timp util.

Nu este timp. Când să mai judeci apelul?”, a spus Ilie Dumitrescu, la Fotbal Club, pe Digi Sport 1.

Ca atare, este posibil ca fanii care deja şi-au achiziţionat bilete pentru partida cu AEK să fie despăgubiţi, stadionul Ion Oblemenco urmând a fi „închis” la partida cu grecii (joi, ora 19:15, Digi Sport 1).

Oficialii clubului din Bănie susțin încă că decizia n-ar fi executorie, atât timp cât Craiova va face apel, iar acesta nu va fi judecat. Se speră, astfel, ca la meciul cu AEK să se joace cu fani în tribune. O hotărâre clară va fi comunicată, probabil, marţi.

Ce s-a întâmplat la meciul Craiova – Honved, din Europa League
Pe finalul celor două reprize de prelungiri dintre Craiova și Honved, a avut loc un incident incredibil. După un meleu în careu dintre Qaka, Fortes și jucătorii adverși, arbitrul Arnold Hunter a fost lovit în cap cu un obiect aruncat din tribune, se pare că o monedă. În plus, o petardă a explodat lângă el.

Partida a fost întreruptă peste o jumătate de oră, iar centralul a rămas întins pe jos și a primit îngrijiri medicale, însă în cele din urmă a fost înlocuit cu arbitrul de rezervă.

Kamer Qaka a fost cel de la care au început duritățile de pe teren. Acesta și-a împins dur un adversar, iar lucrurile au fost aproape să degenereze. Arbitrul a intervenit, dar, imediat, a fost lovit în cap.

UEFA a dat verdictul în urma incidentelor de la Craiova – Honved! Sancţiuni dure pentru olteni

Ca atare, este posibil ca fanii care deja şi-au achiziţionat bilete pentru partida cu AEK să fie despăgubiţi, stadionul Ion Oblemenco urmând a fi „închis” la partida cu grecii (joi, ora 19:15.