Ianis Hagi și-a dovedit valoarea. Iată cum a reușit să impresioneze

Ianis Hagi a fost trimis pe teren din primul minut al meciului St Truiden-Genk, iar prestaţia a fost una aplaudată. Românul de 20 de ani a bătut cornerul din care s-a marcat un gol şi a transformat cele două penalty-uri primite de Genk, astfel că scorul ajunsese la 3-0! Modul în care Ianis a bătut loviturile de pedeapsă a fost remarcat de toată lumea. La fel şi Narcis Răducan, directorul sportiv de la FCSB.

St Truiden-Genk a fost întrerupt definitiv în minutul 88, când scorul ajunsese 3-3 şi rămâne de văzut ce decizie va lua federaţia belgiană.
„Nu vreau să trecem peste un subiect important, pe care e posibil ca voi să-l fi dezbătut deja. Ianis Hagi nu doar că a marcat două goluri pentru Genk, dar modul în care a făcut-o este special.

Este incredibil aşa ceva, să baţi două penalty-uri, unul cu un picior şi altul cu celălalt picior. O mai faci într-un meci de vacanţă, dar la un meci important este foarte greu. La antrenament este uşor, dar la un meci oficial… Mai ales că el are un statut sensibil acolo, abia s-a transferat”, a afirmat Narcis Răducan la Digi Sport Matinal, încântat de Hagi jr.

Cum au decurs lucrurile la St Truiden-Genk, întrerupt când scorul era 3-3
Genk a condus cu 3-0, grație lui Ianis. După ce a executat foarte bine un corner, prin care Theo Bongonda a marcat primul gol al campioanei Belgiei, Ianis a marcat de două ori, din penalty. Belgienii au fost impresionați de faptul că Hagi a transformat prima lovitură de pedeapsă cu piciorul drept, iar pe a doua cu stângul.

Meciul a fost întrerupt în minutul 63 din cauza problemelor create de fanii echipei oaspete, atunci când scorul era 1-3. După 15 minute, partida s-a reluat şi a mai fost întrerupt o dată dn cauza fanilor lui Genk, care forţau gardurile pentru a intra pe teren. Poliţia a anunţat că meciul trebuie întrerupt deoarece nu mai poate asigura siguranţa în stadion.

Se pare că finalul meciului a fost hotărât de poliție, și nu de arbitru, fiindcă jucătorii nu ar mai fi fost în siguranță din cauza atitudinii celor din tribune, potrivit Voetbalkrant. Cele două formații așteaptă decizia comisiei care se ocupă de acest caz. Genk poate câștiga la masa verde derby-ul cu St. Truiden, fiindcă se consideră că echipa gazdă nu a organizat așa cum ar fi trebuit meciul. Totuși, există și varianta ca meciul să se rejoace, sau chiar ca niciuna dintre cele două echipe să primească vreun punct.

Ce au scris belgienii despre Ianis Hagi
„Un fotbalist a fost peste toți ceilalți, Ianis Hagi. Chiar dacă a fost lăsat deseori pe banca de rezerve în debutul sezonului, tânărul star român a profitat de această șansă pentru a-și etala calitățile.

E perfect cu ambele picioare, a executat toate fazele fixe, și de pe stânga, și de pe dreapta. El a transformat și cele două penalty-uri. Chiar și atunci a folosit ambele picioare. La prima încercare, a plasat mingea calm, cu dreptul. La a doua, a prins portarul advers pe contre-pied, cu stângul. Ce face el e foarte rar”, a scris site-ul RTBF.