Ianis Hagi, după prestația din ultimul meci, eroul Scoției

Fotbalistul formaţiei Glasgow Rangers, Ianis Hagi, care a înscris joi două goluri în meciul cu Braga, scor 3-2, face parte din echipa săptămânii în Liga Europa.

All-star XI este format din următorii jucători:

Portar: Pau López (AS Roma)

Fundaşi: Mathías Olivera (Getafe), Sebastián Coates (Sporting), Diego Godín (Inter), Almamy Touré (Frankfurt).

Mijlocaşi: Diaichi Kamada (Frankfurt), Ianis Hagi (Rangers), Rúben Neves (Wolverhampton).

Atacanţi: Filip Kostić (Frankfurt), Luciano Vietto (Sporting), Diogo Jota (Wolverhampton).

Ianis Hagi este nominalizat după meciurile din prima manşă a 16-imilor şi pentru titlul de “jucătorul săptămânii”, alături de Diogo Jota (Wolverhampton, trei goluri la meciul cu Espanol), Kamada (Eintracht Frankfurt, trei goluri la meciul cu Salzburg) şi Vietto (Sporting, un gol la meciul cu Istanbul Başakşehir), scrie News.ro.

Antrenorul Glasgow Rangers, Steven Gerrard, a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Ianis Hagi, care a contribuit decisiv la victoria cu 3-2 în faţa formaţiei Sporting Braga, în prima manşă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa.

Echipa Glasgow Rangers a fost condusă cu 1-0 din minutul 11 al partidei, când Fransergio a reușit să fructifice o ocazie. Portughezii și-au majorat avantajul, în minutul 59, prin Ruiz, reducând la tăcere un stadion arhiplin.

Golul lui Hagi, din minutul 67, a declanșat o bucurie de nedescris pe stadionul Inbrox, potrivit imaginilor postate de fani din tribune.

Golul egalizator a fost adus de Ayodele-Aribo, în minutul 75, iar reușita senzațională, din minutul 82, a românului a adus isteria în tribune.

Sursa: News.ro