Ianis Hagi

Ianis Hagi a câștigat titlul cu Glasgow Rangers

Ianis Hagi (22 de ani) a câștigat primul titlu din cariera sa de jucător, cu Rangers. El le-a mulţumit fanilor printr-un mesaj video.

Ianis Hagi a câştigat primul său titlu important. Formaţia Glasgow Rangers, la care joacă Ianis Hagi, a câştigat, duminică, titlul în Scoţia, profitând de faptul că rivala Celtic Glasgow a remizat cu Dundee Utd, scor 0-0, anunță news.ro.

Rangers, care a învins sâmbătă St. Mirren, cu scorul de 3-0, are 88 de puncte, cu 20 mai multe decât Celtic, astfel că nu mai poate fi depăşită. Pentru Glasgow Rangers este 55-lea titlu naţional, primul de după 2011.

Ultimul meci crucial inclus în ancheta BBC este succesul cu St. Mirren din această rundă, scor 3-0: „Acest joc practic a adus titlul pe Ibrox. Kent, Morelos și Ianis Hagi au marcat și ne-au arătat cât de mult a crescut această echipă. Fanii s-au strâns lângă stadion pentru a sărbători victoria, în ciuda pandemiei de COVID-19”, au scris britanicii. Fără eșec în actualul campionat, Rangers a pus mâna pe titlul cu numărul 55: „Rangers a cucerit titlul pentru prima oară din 2011 încoace. Steven Gerrard a oprit-o pe Celtic din drumul spre al 10-lea titlu consecutiv, la al treilea sezon petrecut pe Ibrox.

Rangers a pierdut numai 8 puncte în acest sezon, având 28 de victorii în 32 de etape. Mai mult decât atât, Rangers a înscris 77 de goluri și a încasat numai nouă. Primul meci pentru Rangers din postura de campioană va fi pe 21 martie, contra lui Celtic, în deplasare”, mai scrie BBC.

Ianis Hagi a înscris un gol pentru Rangers în ultima etapă

Fotbalistul echipei Glasgow Rangers, Ianis Hagi, a înscris un gol în meciul câştigat, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei St. Mirren, în etapa a XXXI-a a campionatului Scoţiei.

Hagi a marcat în minutul 46. Celelalte goluri au fost înscrise de Kent ’14 şi Morelos ’16.

Ianis Hagi, titular la gazde, a primit un cartonaş galben în minutul 71 şi a fost înlocuit în minutul 74 cu Wright.

Glasgow Rangers este lider în clasament, cu 88 de puncte, în timp ce St. Mirren ocupă poziţia a şasea, cu 39 de puncte.

Imediat după ce Rangers a devenit oficial campioană, Ianis Hagi a postat pe contul de Twitter un video de la meciul de ieri cu St. Mirren, scor 3-0, în care a marcat. În video, Ianis face o plecăciune, iar mesajul românului este „(Titlul) 55, livrat”.

Rangers a cucerit, astfel, al 55-lea titlu din istorie, dar titlu după o așteptare de 10 ani, perioadă în care s-a confruntat cu falimentul și ”renașterea” din liga a patra.

Titlul din sezonul 2020 – 2021 al primei ligi din Scoția este primul din cariera lui Ianis Hagi, care a mai cucerit o Cupă și o Supercupă ale României, cu Viitorul, și o Supercupă a Belgiei, cu Genk.

În acestă stagiune, Hagi a contribuit la câștigarea campionatului de către Rangers cu șase goluri și nouă pase decisive, performanțe bifate în 26 de meciuri.

Etapa viitoare, pe 21 martie, va avea loc chiar derby-ul Celtic – Rangers, partidă pe care echipa lui Ianis Hagi o va aborda în calitate de campioană.