Halep și Begu meciul din Turul

Halep și Begu meciul din Turul 2, la Roland Garros

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, pe Irina Begu, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-4, şi s-a calificat turul trei la Roland Garros.

Halep (29 ani, 2 WTA) a încheiat conturile într-o oră şi 23 de minute şi va juca în turul al treilea cu americanca Amanda Anisimova.

Simona, campioană la Roland Garros în 2018, a început foarte bine şi a condus cu 3-0 şi 4-1, dar Begu (30 ani, 73 WTA) a dat o replică bună şi a reuşit să se apropie la 4-3 şi a servit pentru a egala, însă Halep i-a lăsat doar două puncte în ultimele două ghemuri, încheind cu 6-3.

Actul secund a fost mai echilibrat, cu Irina jucând agresiv, niciuna dintre jucătoare nereuşind să se desprindă pe tabelă. Begu a luat primul ghem, apoi Halep a câştigat două la rând, Irina a legat şi ea două ghemuri (3-2), a condus şi cu 4-3, dar Halep a egalat şi a făcut break-ul, încheind conturile cu 6-4, scrie Agerpres.

Halep a avut procente net mai bune la serviciu, a avut mai puţine mingi direct câştigătoare, 15-22, dar şi mai puţine erori neforţate, 14-29.

Halep a ajuns acum la opt victorii în tot atâtea meciuri directe cu Begu. Precedenta partidă a avut loc în august, în semifinale la Praga, Simona câştigând cu 7-6 (2), 6-3, după care a cucerit titlul.

În turul trei, Halep va evolua cu americanca Amanda Anisimova, locul 29 mondial.

Calificarea în turul trei la Roland Garros este recompensată cu 126,000 de euro şi 130 de puncte WTA.

Cum au ajuns Halep și Begu în turul al doilea

Jucătoarele române de tenis Irina Begu şi Simona Halep vor fi adversare în runda a doua a turneului de la Roland Garros, după ce Begu a învins-o pe elveţianca Jil Teichmann cu 6-4, 4-6, 6-3, transmite Agerpres.

Begu (30 ani, 72 WTA) a trecut de Teichmann (23 ani, 54 WTA) după două ore şi 30 de minute.

În primul set, românca s-a desprins la 4-1, după ce a pierdut primul ghem, dar a fost egalată, 4-4. Begu a făcut un nou break, iar apoi a încheiat setul cu 6-4. Teichmann a început mai bine actul secund şi a avut 3-0, a fost egalată, 3-3, dar a reuşit să se desprindă din nou, la 5-3, încheind cu 6-4. În decisiv, elveţianca a condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, dar Begu a câştigat ultimele patru ghemuri ale întâlnirii (6-3).

La mingile direct câştigătoare, Begu a avut superioritate, 32-21, iar Teichmann a făcut mai multe erori neforţate, 44-38.

Teichmann se impusese cu 6-3, 6-1 în singurul său duel cu Begu, anul trecut, în primul tur la Bol (Croaţia) – WTA 125K.

Ce sume au câștigat până acum Simona Halep și Irina Begu

Halep, care a dispus duminică de spaniola Sara Sorribes Tormo cu 6-4, 6-0, a câştigat toate cele şapte meciuri directe cu Begu. Principala favorită de la Roland Garros a învins-o ultima dată pe Begu în august, în semifinale la Praga, cu 7-6 (2), 6-3, cucerind apoi titlul.

Begu şi Halep şi-au asigurat fiecare câte 84.000 de euro şi 70 de puncte WTA.