Featured, Sport

Halep şi Begu au reuşit să ajungă în turul 3 la Roland Garros

Simona Halep și Irina Begu rămân în competiție la Roland Garros 2019, în timp ce Sorana Cîrstea a fost eliminată după turul al doilea de la French Open.

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-3, pe poloneza Magda Linette, locul 87 WTA, calificându-se în turul al treilea al French Open. Simona Halep putea pune capăt meciului în două seturi, dar a ratat trei mingi de a încheia mai repede partida. Şi în decisiv, deţinătoarea trofeului se putea impune mai uşor, după ce a condus cu 5-1.

Un meci incomod pentru Simona Halep
Simona Halep a fost nevoită să transpire din greu cu Magda Linette, o jucătoare care a etalat o evoluţie peste locul ei din clasament. Sportiva română a căutat agresivitatea de la prima minge, dar a jucat cu fluctuaţii, cu lipsă de inspiraţie pe alocuri şi a irosit numeroase momente de desprindere mai rapidă şi mai clară. Serviciul ei a fost sub nivelul arătat în ultima vreme, mai ales în primul set, când adversara a profitat de acest lucru. Per total, o evoluţie parcă mai slabă a numărului 3 mondial decât în primul tur, disputat cu Ajla Tomljanovic, comentează Adrian Petculescu de la News.ro.

Magda Linette a mizat pe o carte de totul sau nimic, a dat tare, a jucat pe margini, a riscat aproape la fiecare minge şi s-a apărat cu o mare risipă de energie. Jocul ei curajos a fost răsplătit cu mingi care au şters marginile terenului şi cu multe puncte direct câştigătoare. Totuşi, această foarte bună evoluţie nu a ascuns total unele deficienţe din jocul polonezei, însă entuziasmul şi dârzenia au ţinut-o în meci.

Magda Linette şi-a pierdut agresivitatea în decisiv, o dată cu resursele fizice. Deşi nu a renunţat niciun moment la luptă, ea nu a mai avut precizie şi forţă în lovituri, astfel că jucătoarea mai experimentată, mai bogată în bagaj tehnic, mai rezistentă şi mai rodată în astfel de meciuri s-a calificat în turul al treilea.

Însă consumul de energie în aceste prime două tururi, în care a întâlnit sportive destul de slab clasate, nu o pune într-o poziţie avantajoasă pe Simona Halep în drumul ei către apărarea titlului de anul trecut.

Probleme cu jocul Simonei Halep
Românca a început cu break partida, consolidat cu serviciul. Apoi ea a avut trei mingi de un nou break, cel de 3-0, dar Linette s-a apropiat la 1-2, Halep a avut minge de 3-1, însă poloneza a reuşit break-ul şi a egalat. La 2-2, fostul lider WTA a avut 0-40 pe serviciul rivalei, însă a fost iar egalată. Jucătoarea română a reuşit în cele din urmă rebreak-ul şi părea că meciul a intrat pe făgaşul favoritei, când scorul a ajuns la 5-2. Linette nu a fost de acord să-i facă Simonei Halep viaţa uşoară şi a mai luat două ghemuri, înainte ca românca să pună un 6-4 pe tabelă, destul de chinuit, după 50 de minute de joc.

Setul al doilea a fost la fel de dificil pentru jucătoarea română. Halep a lăsat aceeaşi impresie că e în control, a reuşit break-ul la 1-1, apoi l-a păstrat până la 5-4, când a servit pentru meci. Înainte, la 5-3, ea a ratat o minge de set pe serviciul polonezei, apoi încă două pe serviciul ei. Linette s-a agăţat cu disperare de fiecare punct şi a reuşit să egaleze la 5. Demoralizată, sportiva din Constanţa nu a mai reuşit nimic în acest set, pe care l-a pierdut după 100 de minute de la start.

Simona Halep a condus cu 3-0 în ultimul set, după două break-uri, înainte ca Linette să facă un rebreak. Jucătoarea din Constanţa a mai câştigat două ghemuri, apoi poloneza şi-a făcut prima dată serviciul în acest set şi a continuat să spere la victorie, cu un nou break. La 5-3, Halep a reuşit în sfârşit să pună capăt partidei, cu un rebreak, de 6-3, după două ore şi 11 minute.

Pentru calificarea în turul al treilea, Halep va primi un cec de 143.000 de euro şi 130 de puncte WTA.

În faza următoare, deţinătoarea trofeului va evolua cu Lesia Tsurenko din Ucraina, locul 27 WTA, sau cu Aleksandra Krunici din Serbia, locul 76 WTA. Meciul lor a fost întrerupt, joi seara, din cauza ploii și se va relua vineri.

Irina Begu, în turul al treilea al French Open
Irina Begu, locul 116 mondial, a învins-o, joi, cu scorul de 1-6, 6-3, 6-4, pe jucătoarea cehă Karolina Muchova, locul 73 WTA, calificându-se în turul al treilea al turneului de la Roland Garros.

Irina Begu s-a impus după un meci de o oră şi 55 de minute şi şi-a egalat performanţa înregistrată anul trecut la French Open.

Pe sportiva română o aşteaptă însă un meci foarte dificil în faza următoare, cu americanca Amanda Anisimova, locul 51 WTA, care a trecut repede, în turul al doilea, cu 6-4, 6-2, de Aryna Sabalenka din Belarus, locul 11 WTA. A fost, fără îndoială, surpriza zilei la French Open. Sabalenka era de aceeași parte a tabloului cu Simona Halep și cele două se puteau întâlni în sferturi.

Pentru calificarea în turul al treilea, Begu va primi un cec de 143.000 de euro şi 130 de puncte WTA.

Din cele patru românce prezente pe tabloul principal, Irina Begu este prima care a trecut în turul al treilea. Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în turul I, Sorana Cîrstea în turul al doilea.

Sorana Cîrstea, eliminare surprinzătoare
Jucătoarea Sorana Cîrstea, numărul 84 mondial, a fost eliminată, joi, în turul doi al probei de simplu feminin din cadrul turneului de la Roland Garros, de sportiva spaniolă Aliona Bolsova (137 WTA), venită din calificări.

Aliona Bolsova s-a impus cu scorul de 7-6 (5), 7-6 (3), într-o oră şi 38 de minute.

Și Naomi Osaka, liderul mondial, s-a calificat cu greu în turul al treilea
Japoneza Naomi Osaka, locul I WTA, a învind-o, joi, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-3, pe Victoria Azarenka din Belarus, locul 43 WTA, calificându-se în turul al treilea al turneului de la Roland Garros.

Naomi Osaka s-a impus după un meci de două ore şi 50 de minute şi va evolua în manşa următoare cu Katerina Siniakova din Cehia, locul 42 WTA, sau cu Maria Sakkari din Grecia, locul 30 WTA.

Liderul WTA este pe partea de tablou a Simonei Haleo, pe care o poate întâlni în semifinale.

Serena Williams, calificare facilă în turul al treilea al French Open
Jucătoarea americană Serena Williams, locul 10 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 6-2, pe japoneza Kurumi Nara, locul 238 WTA, venită din calificări, în turul al doilea al turneului de la Roland Garros.

Fostul lider WTA s-a impus după un meci care durat 67 de minute.

Williams va da piept în manşa următoarea cu compatrioata ei Sofia Kenin, locul 35 WTA, care a beneficiat de abandonul Biancăi Andreescu înaintea turului al doilea şi a trecut mai departe fără să joace.

Serena Williams este pe partea de tablou a Simonei Halep, pe care o poate întâlni în semifinale.

Citiți și: Roland Garros 2019. Bianca Andreescu s-a retras, Kiki Bertens a abandonat

Roland Garros 2019. Nicio jucătoare franceză în turul al treilea, o premieră după 1986
Franţa nu mai are nicio jucătoare pe tabloul principal de simplu, după primele două tururi ale competiţiei, o premieră din 1986, informează lequipe.fr, citat de News.ro.

Ultima speranţă a gazdelor a fost spulberată de rusoaica Anna Blinkova, locul 117 WTA, care a eliminat-o, cu 1-6, 6-4, 6-4, pe Caroline Garcia, locul 22 WTA.

A fost ultima jucătoare franceză care a pierdut la această ediţie dintr-un număr de 11, Kristina Mladenovic şi Diane Parry, tot în turul al doiela, şi Jessika Ponchet, Fiona Ferro, Alizé Cornet, Pauline Parmentier, Audrey Albie, Harmony Tan, Chloé Paquet şi Selena Janicijevic, toate în primul tur.

În 1986, Alexia Dechaume, Virginie Paquet, Catherine Suire, Pascale Etchemendy, Nathalie Tauziat şi Nathalie Herreman n-au ajuns nici ele în turul al treilea la Porte d’Auteuil.

Juan Martin del Potro, aproape într-un picior, se califică în turul al treilea al RG, după un meci de trei ore şi 46 de minute
Tenismenul argentinian Juan Martin del Potro, locul 9 ATP, l-a învins, joi, cu scorul de 5-7, 6-4, 6-2, 6-7 (5), 6-2, pe Yoshihito Nishioka, locul 72 ATP, calificându-se turul al treilea al turneului de la Roland Garros. A fost un meci de tip David și Goliat din punct de vedere fizic.

Juan Martin del Potro, 30 de ani, are o înălțime de 1,98 metri, în timp ce japonezul Yoshihito Nishioka, 23 de ani, are 1,70 metri.

Del Potro a alunecat în primul set şi s-a accidentat la genunchiul drept, la care a mai avut probleme în acest an. El continuat cu greutate partida, după ce a primit un badaj sub genunchiul drept.

Cu o carieră marcată de numeroase accidentări, argentinianul, fost numărul 3 mondial, care a jucat în semifinale anul trecut, a recunoscut că a fost aproape de a abandona meciul de joi. Însă a strâns din dinţi şi a reuşit să se impună după un meci de trei ore şi 46 de minute.

El va juca în turul al treilea cu Jordan Thompson din Noua Zeelandă, locul 69 ATP, dacă nu va decide cumva să se retragă din competiţie.