Simona Halep, Sport

HALEP I-A TRAS-O LUI AZARENKA, 6-3 4-6, 6-4, SI MERGE IN SFERTURI LA US OPEN… PLOAIA A AJUTAT-O!

Bielorusa a fost o nuca tare, dar Halep i-a venit de hac. Simona s-a calificat pentru prima oara in cariera in semifinalele la US Open, dupa un meci dramatic si maraton cu Viktoria Azarenka.

Simona HalepSimona nu o mai întalnise pe bielorusă din 2012, sezon în care pierduse de două ori în faţa ei. Anii au trecut, iar jocul româncei a ajuns la un cu totul alt nivel, confirmat printr-o victorie muncită în faţa unei jucătoare mult mai puternice, 6-3, 4-6, 6-4.

Simona a început meciul mult peste asteptări, reusind să se distanteze rapid la 4-1. A mentinut avantajul pînă la finalul setului, însă a făcut pasul înapoi în actul secund, iar forta bielorusei i-a spus cuvantul.

În decisiv, Azarenka a pornit ca din pusca si s-a desprins la 2-0. Halep a revenit, iar ploaia a oprit meciul chiar cînd se pregătea să egaleze. Pauza a fost pană la urmă de partea româncei, care a revenit perfect de la cabine si s-a desprins de la 3-3. A rezistat presiunii si a servit formidabil pentru a închide meciul.

Urmează o confruntare cu Flavia Pennetta pentru un loc în finala US Open!