Surpriză uriaşă la US Open, acolo unde Petra Kvitova, capul de serie numărul 6, a fost eliminată în turul secund, scor 4-6, 4-6, în duelul cu Andrea Petkovic. Simona Halep are culoar liber spre semifinale.

După ce în prima rundă Sloane Stephens a fost eliminată neaşteptat şi cealaltă posibilă adversară de top din sferturile de la Flushing Meadows pentru Simo a părăsit competiţia. Cehoaica, dublă campioană de Grand Slam, a pierdut total neaşteptat în faţa jucătoarei care în primul tur trecuse de Mihaela Buzărnescu.

Partida a durat doar o oră şi 37 de minute şi a fost decisă la punctele importante, unde Petkovic şi-a păstrat calmul şi a reuşit să fie mai cerebrală.

În turul trei, Petkovic va evolua împotriva învingătoarei din disputa Elise Mertens – Krystina Pliskova.

Traseul virtual al Simonei Halep la US Open
În aceste condiţii, în drumul spre semifinale, Halep va avea o singură adversară de top: în optimi, pe Bianca Andreescu, care e într-o formă deosebită.

Turul 2 – Taylor Townsend
Turul 3 – Sorana Cîrstea/Bolsova
Optimi – Bianca Andreescu/Caroline Wozniacki
Sferturi – Elise Mertens
Semifinale – Naomi Osaka/Kiki Bertens
Finală – Serena Williams/Elina Svitolina/Ashleigh Barty/Karolina Pliskova/Madison Keys