Gheorghe Hagi a plecat în Belgia să-l vadă pe Ianis. Iată ce surpriză a avut la meciul lui Jr

Gheorghe Hagi, 54 de ani, s-a dus în Belgia ca să petreacă Crăciunul alături de fiul său, Ianis. ”Regele” a venit cu speranța că-l va vedea jucând pe fotbalistul de 21 de ani, în partida pe care Genk a disputat-o azi cu Eupen, în campionatul Belgiei.

Din nefericire, Ianis Hagi nu a evoluat niciun minut în meciul pe care Genk l-a câștigat cu 2-1. Românul a fost pe banca de rezerve, unde a și rămas până la finalul jocului.

Genk s-a impus prin golurile lui Junya Ito, în minutul 12, și Paul Onuachu, la un sfert de oră după pauză. Pentru Eupen a înscris Lazare Amani, în minutul 63. Campioana Belgiei este abia pe opt în Pro League, cu 31 de puncte, la 15 lungimi de liderul Bruges, care are și două meciuri mai puțin.

Ianis Hagi a jucat în ultimele trei meciuri pentru Genk
Absența de pe teren a lui Ianis Hagi e oarecum neașteptată. Românul a prins minute în fiecare dintre ultimele trei partide ale lui Genk. Cu Napoli, în Liga Campionilor, a evoluat 19 minute, iar cu Waasland-Beveren și Anderlecht, în campionat, a jucat 22, respectiv 29.

Zilele acestea, tricoul lui Ianis Hagi a fost scos la licitație, în cadrul unei acțiuni caritabile organizate de Pro League. Licitația a început de la 89 de euro, iar acum, cu patru zile înaintea încheierii ei, tricoul jucătorului român a ajuns la 389 de euro.