Gâlcă debutează cu un insucces. Astra a învins Steaua în Supercupă!

Astra a învins Steaua în Supercupă, scor 6-4 după loviturile de departajare. După timpul regulamentar, scorul a fost 1-1.

625888-rkx553

Giurgiuvenii au început curajos, dar au redus motoarele şi le-au permis steliştilor să preia controlul. Enache a fost blocat de Arlauskis, iar pe rînd, Stanciu, Chipciu şi Iancu au trecut pe lîngă deschiderea scorului.

Pînă la pauză, Tănase l-a găsit perfect pe Chipciu, iat şeptarul l-a învins pe Lung cu un şut la colţul lung.

Isăilă a mutat ofesiv la pauză: De Amorim şi Fatai au intrat ca să forţeze egalarea. Dar tot roş-albaştrii au fost mai periculoşi. Chipciu l-a întins serios pe Lung (65), dar giurgiuvenii au lovit surprinzător. Ben Youssef a centrat şi Enache a profitat de ieşirea greşită la ofsaid a steliştilor şi a egalat.

Steaua şi Astra n-au fost capabile să facă diferenţa nici în cele două reprize de prelungiri şi totul s-a decis la loviturile de departajare.