Finalistele Karolina Pliskova și Johanna Konta, vor lupta pentru trofeului la Italian Open 2019

Vezi cine joacă în turneul de tenis de la Roma. Karolina Pliskova, nr. 7 WTA, și Johanna Konta, nr. 42 WTA, vor lupta duminică pentru obținerea trofeului la Italian Open 2019. Ele sunt finalistele turneului de la Roma de anul acesta. Dacă cehoaica în vârstă de 27 de ani mai are anul acesta un titlu WTA, la Brisbane, pentru Johanna Konta, 28 de ani, ar fi primul trofeu cucerit în 2019. În cazul în care Pliskova câștigă titlul la Roma, ea îi va lua locul Simonei Halep în clasamentul WTA. Românca va „aluneca” pe locul 3.

Vezi cine joacă în turneul de tenis de la Roma. ACTUALIZARE. Karolina Pliskova a învins-o pe grecoaica Maria Sakkari în două seturi, 6-4,6-4, după aproape o oră și jumătate de joc și se califică în finala turneului de la Roma.

Finala Johanna Konta – Karolina Pliskova se va juca duminică, de la ora 14:00.

ACTUALIZARE. Britanica Johanna Konta, locul 42 WTA, este prima finalistă a turneului de la Roma. Ea a produs surpriza și a învins-o, sâmbătă, în semifinale, pe olandeza Kiki Bertens, locul 4 WTA.

Este un rezultat care îi permite, deocamdată, Simonei Halep să își păstreze locul 2 în ierarhia WTA. Dacă olandeza ajungea în finală, ar fi ajuns, de luni, pe locul româncei, iar Simona Halep ar fi coborât pe 4.

Johanna Konta a învins-o pe Kiki Bertens la capătul unei partide de aproape trei ore, în care a fost nevoie de set decisiv: 5-7, 7-5, 6-2.

Simona Halep încă nu poate respira ușurată, însă. În cealaltă semifinală de la Italian Open 2019, se confruntă Karolina Pliskova (Cehia), nr. 7 WTA, și Maria Sakkari (Grecia), nr. 39 WTA. Dacă Pliskova câștigă turneul, atunci ea va fi, de luni, noul nr. 2 WTA.

Deocamdată, în clasamentul WTA live, Kiki Bertens a urcat pe locul 3 WTA, iar Karolina Pliskova e pe locul 5 WTA.

Și Johanna Konta și Maria Sakkari vor face salturi semnificative în ierarhia mondială a tenisului feminin după acest turneu și ar putea ajunge chiar în preajma locului 20, dacă ar câștiga turneul.

ACTUALIZARE. La băieți, primul finalist este Rafael Nadal, care l-a învins pe grecul Stefanos Tsitsipas în două seturi, scor 6-3, 6-4, după o oră și 43 de minute.

Sportivele Johanna Konta şi Maria Sakkari s-au calificat, vineri, în semifinalele turneului de la Roma, cu premii de 3,4 milioane de dolari, competiție din care Simona Halep a fost eliminată încă de la primul meci. Turneul Italian Open 2019 s-a făcut remarcat, de altfel, prin numeroase abandonuri și accidentări ale sportivelor.

Britanica Johanna Konta, locul 42 WTA, a învins-o în sferturile de finală pe Marketa Vondrousova (Cehia, 44 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-1. Sportiva cehă reușise să o elimine în faza a doua a competiției pe Simona Halep, nr. 2 WTA.

Johanna Konta va juca în faza următoare cu olandeza Kiki Bertens, locul 4 mondial, care a ajuns în penultimul act în urma retragerii liderului WTA Naomi Osaka. Meciul este programat sâmbătă, la ora 13:00. Dacă va ajunge în finală, Kiki Bertens va urca pe locul 2 WTA, pe care în prezent îl ocupă Simona Halep. Pentru olandeza care a învins-o pe Simona Halep în finala de la Madrid Open de weekendul trecut ar fi cea mai bună clasare din carieră. Iar dacă va câștiga turneul, Kiki Bertens ar deveni jucătoarea cu cele mai multe titluri WTA câștigate anul acesta – trei.

Sportiva elenă Maria Sakkari, numărul 39 WTA, a trecut în sferturi de Kristina Mladenovic (Franţa, 63 WTA), scor 5-7, 6-3, 6-0. În semifinale, Maria Sakkari o va întâlni, de la ora 18:00, pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 7 WTA şi cap de serie 4, care a învins-o în sferturile de finală pe sportiva din Belarus Viktoria Azarenka, numărul 51 mondial, scor 6-7 (5), 6-2, 6-2.

Semifinalele de la Roma din circuitul ATP: Doi „titani” contra a două speranțe, după abandonul lui Roger Federer
Elveţianul Roger Federer, locul 3 ATP şi cap de serie 3, a abandonat, vineri, la turneul de la Roma, cu premii de 5,2 milioane de euro, din cauza unei probleme la piciorul drept, au anunţat organizatorii competiţiei.

Roger Federer ar fi trebuit să joace vineri în sferturile de finală la Roma, cu grecul Stefanos Tsitsipas, numărul 7 mondial şi favorit 8. Tsitsipas a jucat weekendul trecut finala turneului de la Madrid, unde a fost învins de Novak Djokovic. Tânărul de numai 20 de ani, considerat revelația tenisului masculin, îl va întâlni astfel în semifinale pe spaniolul Rafael Nadal, 32 de ani, nr. 2 ATP, care l-a învins pe compatriotul său, Fernando Verdasco (38 ATP). Meciul este programat sâmbătă, de la 15:30.

„Sunt dezamăgit că nu voi putea juca astăzi. Roma a fost întotdeauna unul dintre oraşele mele preferate şi sper să revin anul viitor”, a declarat Federer.

Această accidentare atrage semne de întrebare cu privire la pregătirile lui Federer pentru French Open, elveţianul având jucate înaintea acestui grand slam doar cinci meciuri pe zgură, notează Reuters.

În cealaltă semifinală masculină de la Italian Open 2019, experimentatul Novak Djokovic, nr. 1 ATP, îl întâlnește pe argentinianul Diego Schwartzman, 26 ani ani, nr. 24 ATP. Meciul are loc sâmbătă, de la ora 21:00.

Sârbul Novak Djokovic, nr. 1 mondial, s-a calificat în semifinalele turneului ATP Masters 1000 de la Roma, după ce l-a eliminat pe argentinianul Juan Martin del Potro cu 4-6, 7-6 (6), 6-4, la capătul unui meci de trei ore în care a salvat şi două mingi de meci.

Del Potro, nr. 9 mondial, care a abandonat la Indian Wells şi Miami din cauza problemelor la genunchiul drept, a jucat la un nivel foarte ridicat şi a dominat primele două seturi, ratând două mingi de meci la 6-4 în tie-break. Sârbul a restabilit apoi egalitatea şi în setul trei, la 3-2, a reuşit un break care a întors partida în favoarea sa.

În ceea ce-l privește pe Diego Schwartzman, 24 ATP, acesta l-a învins pe japonezul Kei Nishikori, 6 ATP, cu 6-4, 6-2.

rafael nadal novak djokovic clasament atp clasament wta turneul de la roma karolina pliskova johanna konta kiki bertens italian open maria sakkari stefanos tsitsipas italian open 2019 turneul de la roma 2019 diego schwartzman