FCSB s-a făcut, din nou, de râs în fața Viitorului! După celebra umilință istorică, 2-5, în Ghencea, echipa lui Gigi Becali a pierdut din nou cu Viitorul, pe propriul teren, pe Arena Națională.

Viitorul a deschis scorul după doar 16 minute, prin Calcan. FCSB a egalat prin Florinel Coman, transferat de la Viitorul. Ianis Hagi a închis tabela în minutul 66, din penalti.

min. 15, 0-1: Ianis Hagi l-a deschis pe partea dreaptă pe Calcan, care a pătruns în careu şi a şutat din unghi, de la aproximativ zece metri, marcând pe deasupra lui Bălgrădean;

min. 40, 1-1: Cojocaru a ieşit neinspirat la o minge trimisă în adâncime de un jucător de la FCSB, iar Coman, talonat de doi adversari, a împins mingea în poartă pe sub portarul Viitorului;

min. 65, 1-2: Benzar l-a faultat pe Houri în marginea careului, scăpat spre poartă după o nouă bună pasă a lui Hagi. Fiul lui Gheorghe Hagi a transformat lovitura de la 11 metri dictată de arbitrul Radu Petrescu;

Citeste si...  Gigi Becali se recunoaşte învins de CSA Steaua. Avocaţii FCSB au cerut azi, la Tribunal, ca Becali să plătească Armatei prejudiciul pe ultimii trei ani

Au evoluat următoarele echipe:

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Cristea, Bălaşa, Morais – Filip, Nedelcu (Fl. Matei ’46) – Moruţan (Rusescu 75), Tănase, Coman – Hora (Gnohere ’66). Antrenor Mihai Teja;

FC Viitorul: Cojocaru – Mladen (Boboc ’35), Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Houri, Băluţă, Vînă – Calcan (Artean ’62), Hagi, Drăguş (Rivaldinho ’56). Antrenor Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Bălaşa ’17, Filip ’50, Benzar ’64, Coman ’76 / Mladen ’30, Artean ’88, Vînă ’88.

Arbitri: Radu Petrescu – Alexandru Cerei şi Ciprian Florin Danşa – Marian Barbu;

Observatori: Liviu Ciubotariu şi Eduard Alexandru.

În urma acestui rezultat. clasamentul play-off-ului este următorul: 1. CFR Cluj – 30 de puncte, 2. CSU Craiova – 26, 3. FCSB – 25, 4. FC Viitorul – 22, 5. Astra Giurgiu – 21, 6. Sepsi – 19.