FCSB a devenit lider în Grupa G a Europa League, după ce s-a impus aseară, cu 3-0, în fața echipei, din Cehia, Viktoria Plzen. Deși scorul arată o diferență mare de valoare între jucătorii celor două formații, jocul mai bun și dominarea clară a aparținut oaspeților care au pus mari probleme în prima repriză. Elevii lui Dică au avut însă noroc cu un penalty acordat gratuit în minutul 21, după ce au scăpat în mai multe rânduri din faze periculoase la poarta lui Niță. Sclipirile lui Constantin Budescu și ale lui Denis Alibec au reușit să îi demoralizeze pe cei de la Victoria Plzen, după marcarea a două euro-goluri în minutele 44 și 73.

Următorul meci al FCSB, în Europa League, la avea loc la Lucerna, pe 28 septembrie, când vor juca împotriva echipei elvețiene FC Lugano .