Sport, Stiri

Echipele Romanesti din cupele europene la fotbal

blankEchipele Romanesti din cupele europene la fotbal au facut spectacol la propriu. In ziua de miercuri am fost plimbati de la extaz la agonie , CFR Cluj a obtinut calificarea in Play-Off-ul Uefa Champions League  in Cehia , invingand-o pe Slovan Liberec chiar la ea acasa cu scorul de 2-1 golurile fiind marcate pe finalul fiecarei reprize de catre Kapetanos si Sougou. Agonia a venit la meciul Vasluiului in care desi turcii au pornit in tromba si au condus cu 1-0 ,Marius Niculae a adus rapid egalarea pentru moldoveni, dupa o dominare foarte consistenta, a doua repriza Vasluienii s-au stins dupa momentul psihologic al partidei cand Osumane N’doye a ratat un penalty la scorul de 1-1. Turcii au profitat si au zdrobit-o pe reprezentanta noastra cu inca 3 goluri , o dubla Dirk Kuyt si o reusita a lui Moussa Sow. Astfel moldovenii s-au gasit la finalul meciului infranti cu scorul de 4-1 si isi continua aventura europeana in Play-off-ul Europa League.
Joi in Europa League ziua a inceput bine ,cu Steaua care s-a calificat mai departe dupa ce a batut pe Spartak Trnava chiar in Slovacia cu  scorul de 3-0 dupa ce intur slovacii au triumaf pe National Arena cu scorul de 1-0. Dupa meci fanii slovaci s-au luat de jucatorii nostrii ,i-au agresat atat pe Tatarusanu , Nikolic cat si pe MM Stoica ,dar totul s-a terminat cu bine .
Farmecul Vietii ,Rapid a ratat calificarea desi a invis cu 1-0 pe Herenveen , in tur olandezii i-au spublerat pe giulesteni cu 4-0 ,dar rapidistii au facut un meci mare pe National Arena. Dupa ce in tur pe Abe Lestra  li s-a refuzat un penalty clar , in retur li s-a refuzat un gol magnific la scorul de 1-0 in minutul 22 ,dupa un offside inexistent la Mihai Roman. Rapidistii au asediat prima repriza poarta olandezilor care aproape ca s-au sufocat pe teren  insa  nu au fructificat ocaziile care le-au avut si care au fost imense , la pauza trebuia sa fie vreo 3 sau 4 zero pentru giulesteni si nu se supara nimeni ,insa dupa pauza rapidistii nu au mai avut forta sa exercite un forceing atat de puternic ca in prima parte a meciului ,iar olandezii s-au calificat mai departe in Play-off ul Europa League .