Featured, Sport

Echipele de start la Euro 2019: România u21- Anglia u21

Naționala de tineret a României a făcut un pas important pentru calificarea în semifinalele EURO 2019 după victoria spectaculoasă în fața Angliei: 4-2. România U21 este pe pirmul loc în grupă, cu 6 puncte.

Anglia – Croația – 24 iunie, ora 22:00

Actualizare: Rezultat final România U21 – Anglia U21: 4-2. Naționala mică mai are nevoie de un egal cu Franța pentru a fi 100% sigură de calificarea în semifinalelele EURO 2019.

Minutul 93. Florinel Coman a marcat din nou! Un șut fantastic, la care portarul englez nu a mai avut nicio reacție.

Minutul 89. Florinel Coman înscrie pentru 3-2, printr-un șut puternic, scăpat de portarul advers.

Minutul 87. Abraham restabilește egalitatea.

Minutul 85. Ianis Hagi aduce România din nou în avantaj printr-un șut superb de la marginea careului.

Minutul 79. Gray restabilește egalitatea.

Minutul 76. George Pușcaș a schimbat scorul, prin golul marcat din penalty.

Actualizare 20:15. Este 0-0 la pauză, după mai multe ocazii mari ratate de tricolori. Man a și marcat, însă golul a fost anulat pentru un ofsaid la Pușcaș.

Actualizare 19:30. A început meciul dintre România și Anglia, de la EURO 2019 U21.

Anglia U21: Henderson – Kenny, Clarke Salter, Tomori, Dasilva – Dowell, Maddison, Mount – Barnes, Calvert-Lewin, Gray

Antrenor: Aidy Boothroyd

Rezerve: Gunn, Woodman, Wan-Bissaka, Solanke, Foden, Sessegnon, Kelly, Konsa, Gibbs-White, Nelson, Abraham

România U21: Ionuţ Radu – Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Fl.Ştefan – Tudor Băluţă, Cicâldău – Dennis Man, I.Hagi, Ivan – Puşcaş

Antrenor: Mirel Rădoi

Rezerve: Căbuz, Vlad, Boboc, Coman, Ricardo Grigore, Petre, Dragomir, Ghiță, Nedelcu, Rus, Ciobanu, Olaru

Așadar, selecționerul Mirel Rădoi mizează pe aceeași echipă de start ca în meciul cu Croația, câștigat de tricolori cu 4-1. Englezii au pierdut primul meci la Euro 2019, scor 1-2 cu Franţa.

Este pentru prima oară când Anglia U21 şi România U21 se întâlnesc la un Campionat European de tineret sub 21 de ani.

România se poate califica în semifinalele EURO U21 şi de pe locul secund
Rezultatele meciurilor de la Campionatul European U21, de joi seară, ne dau şanse mari la calificarea în semifinalele competiţiei.

După Germania – Serbia 6-1 şi Danemarca – Austria 3-1, naţionala României priveşte cu încredere finalul fazei grupelor şi are o nouă perspectivă realistă, în vederea calificării în fazele eliminatorii, de pe locul secund.

În acest moment, locurile 2 din toate cele 3 grupe au câte 3 puncte, după două meciuri. România are însă un meci în minus, astfel că indiferent de rezultatul meciului din partida Franţa – Croaţia, în care prima are şanse mari să se impună, tricolorii pot începe ultima etapă a fazei grupelor de pe primul loc în clasamentul locului 2.

Un rezultat pozitiv cu Anglia ne-ar menţine la un punct/3 puncte peste următoarele formaţii, dar şi în cazul unui nedorit eşec, la o diferenţă mică, suntem pe prima poziţie. România ar avea avantajul golaverajului.