Echipa lui Răzvan Lucescu, Al Hilal, încheie anul pe podium

Sub atenta supraveghere a lui Răzvan Lucescu, Al Hilal încheie anul cu un scor mare, de 7-0, reuşit, luni, în faţa penultimei clasate din campionatul Arabiei Saudite, Al Adalh.

Cele două formaţii s-au întâlnit în cadrul unei restanţe, din etapa a X-a a primului eşalon intern. Lucrurile au „escaladat” repede şi, după prima repriză, Al Hilal conducea deja cu 4-0. Nawaf Al Abed „a spart gheaţa” chiar la finele celui dintâi sfert de oră, iar Bafetimbi Gomis a dublat avantajul echipei sale (28′), Sebastian Giovinco a majorat scorul (34′), iar acealaşi Gomis a parafat rezultatul, de dinainte de pauză (40′).

La debutul celei de-a doua repriză, Gomis a reuşit hat-trick-ul pentru formaţia lui Răzvan Lucescu (57′), Salah Ahmed Qasem Al Shehri şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor (84′), iar Andre Carrillo a închis tabela (90′).

Graţie acestei victorii, Al Hilal a urcat pe locul secund în campionatul intern şi are două meciuri mai puţin disputate, comparativ cu ocupanta primului loc, Al Nasr. Gruparea lui Răzvan Lucescu a acumulat 24 de puncte, fiind la egalitate cu locul 3, Al Wehda şi remarcându-se drept echipa care are cele mai multe goluri înscrise în competiţie, respectiv 34.