Sport, Stiri

Doi români se întâlnesc faţă în faţă în sferturi la Australian Open

PREMIERĂ pentru tenisul românesc. Tecău și Mergea vor fi adversari în sferturile probei masculine de dublu la turneul de Mare Şlem, Australian Open.

Cei doi români au fost de multe ori parteneri

Tenismenii români Horia Tecău (care face pereche cu olandezul Jean-Julien Rojer) și Florin Mergea (cu britanicul Dominic Inglot partener) vor fi adversari în sferturile de finală ale probei masculine de dublu la turneul Australian Open, transmite Agerpres.

Dublul Horia Tecău / Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 6, a acces în sferturile de finală la Australian Open, după un meci spectaculos contra perechii Eric Butorac (SUA) / Sam Groth (Australia), scor 3-6, 7-5, 7-6(5) partidă care a durat 2 ore și 5 minute.

Horia Tecău se află pentru a șaptea oară la Australian Open, iar cel mai bun rezultat a fost reușit în 2012, când a ajuns până în semifinale, alături de suedezul Robert Lindstedt (au fost învinși de liderii mondiali, frații Bob și Mike Bryan).