Simona Halep

Doha: Simona Halep, învinsă de o jucătoare de pe locul 118 WTA

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-7 (1), 6-4, 6-1, de sportiva rusă Elena Vesnina, locul 118 WTA, venită din calificări, în turul al doilea al Qatar Open.

Partida a durat două ore şi 26 de minute.

Halep a evoluat foarte slab şi a fost dominată clar de Vesnina. Românca a arătat acelaşi joc fără orizont, ultradefensiv, ca în precedenta partidă, cea de la Dubai, cu Ana Ivanovici.

Cu serviciu şi lovituri puternice, Vesnina a fost cea care a deschis unghiurile terenului, a pus presiune constantă şi a obligat-o pe Halep să alerge foarte mult şi să fie tot tiompul cu un pas mai departe de minge.

Meciul a început cu  ghemuri lungi şi cu câte un break de fiecare jucătoare, după 1-1, primul fiind al rusoaicei.  Succesiunea break-rebreak s-a repetat la 5-5.  La 6-5, înainte de a servi pentru set, Vesnina a cerut încurajarea antrenorului ei, dar Halep a egalat situaţia. A urmat o serie de mingi trimise aiurea de Vesnina şi românca s-a impus în cu 7-1 în tie-break.

Vesnina a continuat momentele de risipă şi Halep s-a desprins în setul al doilea la 3-0 şi 4-1. De la acest scor, Halep nu a mai reuşit decât un singur ghem din următoarele 12, cedând cu 4-6 şi 1-6.

La Doha, turneu de categorie Premier 5, calificarea în turul 2 este recompensată cu un premiu de 15.000  de dolari şi cu 60 de puncte WTA.