Distrugătorul Halep: Simona a reușit o nouă victorie entuziasmantă la Roma

Simona Halep face senzaţie în circuit. Românca a făcut un nou meci mare. După ce s-a impus la Madrid, Simona merge în marş forţat spre trofeu şi la Roma. În faţa Anastasiei Pavlyuchenkova, Halep nu a avut probleme mari chiar dacă a trebuit să joace trei seturi. A obţinut a şaptea victorie din tot atâtea întâlniri în faţa rusoaicei.

După un prim set entuziasmant câştigat cu 6-1, Simona a avut probleme în cel de-al doilea cu rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova. Aceasta a reuşit să îi smulgă actul secund Simonei cu 6-4. În decisiv, Simona s-a distrat şi a câştigat setul categoric, 6-0, şi a reuşit calificarea în sferturile competiţiei.

În sferturi, Simona va juca împotriva estoniencei Anett Kontaveit, a 68-a jucătoare a lumii, cea care a eliminat-o pe Angelique Kerber, liderul mondial.