Dinamo Bucureşti, victorioasă în deplasare în Liga Campionilor

Dinamo Bucureşti a reuşit prima sa victorie în deplasare în acest sezon al Ligii Campionilor la handbal masculin, 32-31 (15-17) cu echipa finlandeză Riihimaen Cocks, la Vantaa, în Grupa D a competiţiei.

Meciul a fost echilibrat în prima sa parte, dar Dinamo a fost echipa care a venit mereu din spate, egalând după ce finlandezii au condus de fiecare dată, până în min. 22, când Riihimaen Cocks s-au desprins în premieră la două goluri, 13-11. Diferenţa maximă din prima repriză a fost de trei goluri, 17-14, dar la pauză scorul a fost de 17-15.

În partea a doua, finlandezii au condus la patru goluri, 19-15, 21-17, 23-19, 26-22, iar Dinamo a restabilit egalitatea în min. 51, 29-29, pentru ca în min. 54 să aibă în premieră avantaj, 30-29. Zulfic a ratat desprinderea la două goluri în min. 57, irosind o aruncare de la 7 metri la 31-30, Ronnberg a egalat, dar Andras Szasz a marcat golul victoriei, gazdele ratând ultimul lor atac.

Pentru Dinamo au marcat Amine Bannour 6 goluri, Kamel Alouini 5, Seyed Mousavi 5, Vitali Komogorov 4, Andras Szasz 3, Muhamed Zulfic 3, Nicuşor Negru 2, Răzvan Gavriloaia 1, Dan Savenco 1, Hugo Descat 1, Ante Kuduz 1.

Golurile echipei finlandeze au fost reuşite de Nico Ronnberg 11 goluri, Teemu Tamminen 10, Vitalie Neniţă 3, Aleksandr Kirilenko 2, Victor Kovalenko 2, Davor Basaric 1, Iuri Lukianciuk 1, Roni Syrjala 1.

Au arbitrat croaţii Tomislav Cindric şi Robert Gonzurek, iar delegat EHF a fost rusul Victor Poladenko.

În clasament, pe primul loc se află Orlen Wisla Plock, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de Dinamo, 6 p (4 j), Abanca Ademar Leon, 3 p (3 j), Elverum Handball, 2 p (3 j), Riihimaen Cocks, 2 p (3 j), Wacker Thun, 1 p (3 j).

Dinamo va juca următorul meci pe 14 octombrie, acasă, cu Orlen Wisla Plock.