Sport, Stiri

Diego Costa a dat lovitura de gratie pe San Siro. Milanezii au sanse mici sa treaca mai departe

Diego CostaAtletico Madrid a reusit sa castige pe San Siro in fata celor de la AC Milan si astfel si-a asigurat 50% din biletul pentru sferturile Ligii Campionilor. Madrilenii nu au contat prea mult in joc, mai ales in repriza a doua. Diavolii milanezi au intrat mai greu in meci insa pe parcursul reprizei secunde au avut foarte multe sanse de gol. Kaka si Balotelli au irosit foarte multe sanse de a marca si au lovit bara de 3 ori. Din pacate mingea nu a vrut sa intre in poarta aparata de Courtouis.

AC Milan a avut cele mai bune ocazii de a marca si a reusit sa faca cel mai bun meci de la venirea pe banca a olandezului Clarence Seedorf. Acesta a adus un plus de valoare in jocul Milanului dar asta nu a fost de ajuns pentru a castiga. Posesia a fost de partea gazdelor care au dominat clar jocul. Cele doua echipe au fost la egalitate cand vine vorba de pase complete sau suturi pe cadrul portii.

Atletico a aratat o scadere de valoare in jocul sau dupa aceste meciuri. Pentru trupa lui Simeone urmeaza o perioada infernala in campionat, acolo unde lupta pentru titlu cu Barcelona si Real Madrid, de la care a luat bataie de doua ori in ultimele meciuri si peste care va da peste 2 etape in campionat. Si pentru AC Milan urmeaza niste meciuri destul de grele din care trebuie sa scoata maximul de puncte pentru a mai emite pretentii la un loc in cupele europene.

Atletico Madrid a reusit sa castige primul duel direct cu milanezii, iar acum urmeaza returul din Spania. AC Milan este o echipa de traditie in Liga Campionilor care a demonstrat de-a lungul istoriei ca poate reveni din orice colaps. Din pacate, Seedorf are 2-3 jucatori de baza indisponibili pe care nu se va putea baza in acest meci care poate decide viitorul Milanului. In retur vom avea parte de un meci deschis in care AC Milan trebuie sa forteze mai mult, plecand cu un handicat de un gol. Va fi destul de dificil, meciul avand loc acasa la Atletico Madrid, insa in fotbal totul este posibil.