Sport

Diana Bulimar și Andrei Muntean, pe podium la Cupa Mondială de la Doha

Sportiva română Diana Bulimar s-a clasat a doua în finala de la paralele, iar Andrei Muntean a terminat pe trei la inele, joi, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică artistică de la Doha (Qatar).

Diana Bulimar

Dupa o pauza totala de noua luni, din motive medicale, Diana Bulimar a revenit în competiție la Doha si a obținut 13,600 în finala de la paralele, fiind devansată de franțuzoaica Youna Dufournet. Pe pozitia a treia a fost elvețianca Jessica Diacci, cu 13,250 p, iar pe patru s-a clasat tot o romanca, Laura Jurca, 13,175. În calificări, Jurca obținuse cea mai bună notă, 13,150, iar Bulimar fusese a patra (12,550).
Sportivul Andrei Muntean a ocupat, la inele, locul al treilea, cu 15,325 puncte, fiind devansat de brazilianul Arthur Zanetti, 15,725, și de armeanul Artur Tovmasian, 15,425 p.

În finalele de astazi, la bârnă (16.35, ora României) vor evolua Bulimar și Jurca, la sol (17.45) va fi prezentă Laura Jurca. Andrei Muntean și Marius Berbecar vor concura la sărituri (16.00) și la paralele (17.15), iar Vlad Cotuna și Cristian Bățagă la bară (18.25).