Sport

Derby de România doar cu numele

Duelul dintre Dinamo și Steaua sau derby de România așa cum mai este numit s-a terminat la egalitate, 1-1. Rezultatul de pe tabelă o ajută mai pe Astra care rămâne lider în clasamentul Ligii I la o distanță de patru puncte față de locul doi ocupat de Dinamo și cinci puncte față de locul trei ocupat de Pandurii.

Steliștii s-au mișcat mai bine în prima repriză și au deschis scorul prin Hamroun, iar după pauză, dinamoviștii au egalat prin Bicfalvi.
Finalul meciului a fost destul de încins iar nervi au cedat. Astfel, cu șase minute înainte de fluierul final, Steliano Filip și Hamroun au fost eliminați. Fundașul dinamovist s-a repezit la algerian, l-a apucat de gât și l-a trântit la pământ. Hațegan l-a eliminat direct pe dinamovist și i-a dat galben lui Hamroun. Fotbalistul Stelei a protestat și a văzut galben la aceeași fază, fiind și el eliminat.

Deși mulți se așteptau ca la acest meci să vadă un fotbal bun și goluri multe dat fiind rivalitatea dintre cele două echipe, ei bine se pare că în momentul de față a mai rămas doar numele de acest duel, jucătorii celor două formații neridicându-se la nivelul cerințelor fanilor.