Derby cu nabadai in Giulesti

Rapid – Steaua, un egal cu scandal

Rapid – SteauaDerby-ul etapei 26 disputat in Giulesti a fost unul, putin spus, cu nabadai. A avut de toate, certuri, injuraturi, incaierari partida fiind chiar suspendata la un moment dat. Despre meciul Rapid – Steaua se poate spune ca a inceput grandios si s-a terminat cu scandal, dupa ce partida a fost intrerupta din cauza obiectelor aruncate din tribune. In cele din urma, partida s-a terminat 1-1, cu golul marcat de Herea in startul intalnirii si egalarea lui Bourceanu din minutele de final, Steaua ratand victoria in ultima secunda, cand Gabi Iancu a trimis in bara. Totul a inceput in minutul 82 dupa ce stelistul Boureanu a marcat sec de la 20 de metri. Din acel moment meciul a devenit un adevarat “macel”. Chiriches a fost lovit in cap cu un obiect din tribune, faza care a declansat batalia generala. Jucatorii s-au imbrancit, in teren au intrat si oficialii si rezervele celor doua formatii, din tribune au inceput sa zboare sticle, telefoane si chiar si scaune, iar arbitrul a fost nevoit sa intrerupa meciul 10 minute pentru ca spiritele sa se calmeze.

Partida s-a reluat cu aceeasi stare de tensiune maxima existenta in teren. Rapid a parut multumita cu remiza si a incercat sa tina cat mai mult de minge, in timp ce Steaua parea ca-si doreste mai mult din acest meci.