CUPA ROMÂNIEI. Rapid – CFR Cluj, 1-2. Ardelenii au dat lovitura în final și merg în „sferturi”. Pancu: „Suntem căzuți psihic. Nu se mai poate”

Echipa CFR Cluj s-a impus, în această seară, pe terenul echipei Rapid, scor 2-1, într-o partidă ce a contat pentru optimile de finală ale Cupei României.

23_Pancu_EVZ-465x390

CFR Cluj s-a calificat, joi, în optimile de finală ale Cupei României după succesul obținut, în deplasare, în Giulești, contra formației Rapid, scor 2-1. Giuleștenii, aflați în mare suferință în campionat, au jucat neașteptat de bine și au deschis scorul prin Pancu, în minutul 10. Ardelenii au alergat după golul egalizator, pe care l-au reușit abia în minutul 79, prin Dore, apoi au punctat decisiv, datorită lui Chanturia, cu trei minute înainte de expirarea timpului regulamentar. În minutul 90+1, Dore a văzut cartonașul roșu.

La final, Daniel Pancu, cel mai bun jucător al rapidiștilor, a tras încă un semnal de alarmă: „Suntem căzuţi psihic, resemnaţi, blazaţi, dar acum ies adevăratele caractere la suprafaţă. Mai avem cinci meciuri din turul de campionat şi trebuie să facem puncte. Am reuşit o promovare pe burta goală, dar nu se mai poate şi în continuare”, a spus Pancu la Sport.ro.