Cupa Mondială 2014: Columbia a invins-o pe Cote d’Iovire cu 2 la 1!

cm-brazilia-columbia-a-invins-cote-d-ivoire-cu-2-1-si-este-aproape-de-optimile-de-finala-18485428

Putem spune despre Columbia că este practic calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbail din Brazilia, după ce a învins-o pe Cote d’Ivoire cu scorul de 2 la 1, joi, pe stadionul Estadio National din Brasilia, în Grupa C.

Meciul din start a fost alert pentru toți jucătorii, dar acțiunile au fost confuze și precipitate – ocaziile de goluri fiind mai mult întâmplătoare.

Prima situație adevărată a aparținut echipei Columba, dar Gutierez a tras pe lângă poartă din margina careului, după o contră – minutul 6. La rândul său, Cuadrado a creat și el o fază periculoasă – minutul 9, dar centrarea a fost blocată cu succes.

O situație perfectă și mare de gol a fost în prima repriză și a fost irosită de către Gutierrez – minutul 28, care a trimis din 8 metri pe lângă poartă, singur cu Barry.

Cote d’Ivoire a avut oportunități imense de gol, dar șutul lui Aurier – minutul 31, de la 16 metri, a fost prins de Ospina, iar in ultimul minut al primei reprize – minutul 45, a luftat din mijlocul careului la centrarea lui Boka.

Bony a încercat, în repriza a doua să reia spectaculos din foarfecă o centrare a lui Yaya Toure, dar a pierdut din nou – minutul 56. Gradel a avut ocazia să profite de pe urma gafei lui Armero – minutul 57, dar nu a putut să stăpânească mingea în totalitate.

În minutul 59, Cuadrado a ratat din nou o mare șansă de a deschide scorul, în minutul 59, când șutul său din unghi a fost respins de Barry în bara propriei porți. „Los Cafeteros” au marcat în minutul 64, prin ajutorul lui James Rodriguez, care a preluat mingea cu capul din 7 metri, la cornerul executat de Cuadrado – scorul fiind 1-0.

Columbienii și-au dublat avantajul în minutul 70, când Serey Die a fost deposedat de Gutierez pe la mijlocul terenului, pasând lui Quintero, care la învins din nou pe Barry – scorul ajungând la 2-0 pentru Columbia.

Cote d’Ivoire a avut ocazia să reducă scorul la o diferență de trei minute, prin Gervinho – minutul 73, a putut să dribleze mai mulți adversari având ocazia să șuteze la poarta adversă. Scor final 2-1.

Joi este programat și celălalt joc al grupei, Japonia — Grecia, la Natal (vineri, 01,00, ora României). Ultimele meciuri din Grupa C vor avea loc marți 24 iunie: Japonia — Columbia, la Cuiaba, și Grecia — Cote d’Ivoire, la Fortaleza (ambele de la ora 23,00, ora României).

Columbia — Cote d’Ivoire 2-1 (0-0)
Au marcat: James Rodriguez (64), Juan Quintero (70), respectiv Gervinho (73).
Brasilia, Estadio Nacional: 68.748 spectatori
Cupa Mondială 2014 — Grupa C

Au evoluat echipele:
Columbia: 1. David Ospina — 18. Juan Zuniga, 2. Cristian Zapata, 3. Mario Yepes (căpitan), 7. Pablo Armero (4. Santiago Arias, 72) — 8. Abel Aguilar (15. Alexander Mejia, 79), 6. Carlos Sanchez — 11. Juan Cuadrado, 10. James Rodriguez, 14. Victor Ibarbo (20. Juan Quintero, 53) — 9. Teofilo Gutierrez. Selecționer: Jose Pekerman.

Rezerve neutilizate: 12. Camilo Vargas, 22. Faryd Mondragon — 5. Carlos Carbonero, 13. Fredy Guarin, 16. Eder Balanta, 17. Carlos Bacca, 19. Adrian Ramos, 21. Jackson Martinez, 23. Carlos Valdes.

Cote d’Ivoire: 1. Boubacar Barry — 17. Serge Aurier, 5. Didier Zokora, 22. Souleymane Bamba, 3. Arthur Boka — 20. Serey Die (6. Mathis Bolly, 73), 9. Cheick Tiote — 10. Gervinho, 19. Yaya Toure (căpitan), 15. Max Gradel (8. Salomon Kalou, 67) — 12. Wilfried Bony (11. Didier Drogba, 60).

Rezerve neutilizate: 16. Sylvain Gbohouo, 23.Sayouba Mande — 2. Ousmane Viera Diarrassouba, 4. Kolo Toure, 7. Jean-Daniel Akpa Akpro, 13. Didier Ya Konan, 14. Ismael Diomande, 18. Constant Djakpa, 21. Giovanni Sio.

Arbitru: Howard Webb; arbitri asistenți: Michael Mullarkey, Darren Cann (toți din Anglia); arbitru de rezervă: Victor Carrillo (Peru)

Cartonașe galbene: Zokora (55), Tiote (90).