Chiţu și Căprioriu au adus României două medalii de aur la Grand Prix-ul de judo de la Taşkent

UPDATE 17:12: Încă o medialie de aur pentru delegația României! Corina Căprioriu s-a impus în finala categoriei 57 de kilograme, după ce a învins-o pe Camila Minakawa, din Israel!

543fcdee95f9cfd857000000

În prezent pe locul 12 mondial, Căprioriu a reuşit două waza-ari în confruntarea cu judoka israeliană, urcând astfel pe prima treaptă a podiumului de premiere.

UPDATE 16:50: Andreea Chiţu s-a impus în finala categoriei de 52 de kilograme a Grand Prix-ului de la Taşkent. Sportiva noastră (nr. 3 mondial) a învins-o pe mongoleza Tsolmon Adiyasmbuu, poziția a 13-a în ierarhia categoriei.

Turneul de la Tașkent este extrem de important deoarece contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de peste doi ani.

Două sportive din România Corina Căprioriu și Andreea Chițu vor lupta azi în finalale Grand Prix-ului de la Tașkent. În finala categoriei 52 kg, care va fi ÎN DIRECT de la ora 15:00, la Digi Sport 1, Chițu, care este numărul trei mondial, o va întâlni pe mongoleza Tsolmon Adiyasmbuu, poziția a 13-a în ierarhia categoriei.

În schimb, Căprioriu, acum locul 12 în lume, va da peste Camila Minakawa din Israel locul 32.

Turneul, care contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016, este dotat cu premii în valoare de 100.000 de dolari, iar la startul întrecerii s-au înscris 282 de judoka din 42 de țări.