Campionatul Mondial: Italia – Uruguay (0-1), Grupa D

Italia şi Uruguay dispută astăzi (ora 19.00, TVR 1), pe stadionul ”Das Dunas” din Natal, un meci decisiv pentru calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal 2014.

Group D - Italy vs Uruguay

Minutul 1: A început meciul cu șase titluri mondiale. Squadra Azzurra a avut lovitura de start.

Minutul 3: Mario Balotelli acuză o ușoară accidentare.

Minutul 10: Meciul se joacă la mijlocul terenului.

Minutul 12: Andrea Pirlo a pus în pericol poarta Uruguay-ului, dar Muslera a fost atent și a respins de sub bară.

Minutul 19: Nicio formație nu riscă.

federicas-590x781

Minutul 22: Mario Balotelli a laut cartonaș galben și nu va putea juca în ”optimi”.

Minutul 29: Ciro Immobile, jucător cumpărat de Borussia Dortmund de la AC Torino, ratează o bună oportunitate.

Minutul 32: Gigi Buffon are o dublă paradă.

Minutul 38: Uruguayanul Caceres l-a văzut pe Buffon ieșit din poartă, dar șutul expediat de la mijlocul terenului s-a dus în aut.

insigne-590x709

Minutul 38: Uruguay a preluat frâiele partidei.

Minutul 45: Corner Uruguay. Fără rezultat.

Minutul 46: Mario Balotelli a ieșit, Marco Parolo a intrat.

Minutul 46: Nicolás Lodeiro a ieșit, Maxi Pereira a intrat.

Minutul 46: Egidio Arévalo Rios a luat cartonaș.

Minutul 61: Meciul trenează. L-a trezit Rodriguez, care a finalizat stângaci.

Minutul 61: Claudio Marchisio este eliminat. Italia este în 10.

Minutul 62: 9.706 spectatori sunt în tribunele arenei din Natal.

Minutul 66: Gigi Buffon intervine fabulos, față în față cu Suarez.

Minutul 68: Immobile scoate un corner.

Minutul 80: Suarez l-a mușcat și pe Chiellini! ”Canibalul” nu este la primul gest de acest gen! A mai făcut asta în Premier League. Arbitrul nu a acordat nimic, în urma duelului, Suarez s-a plâns că a fost și el lovit.

Minutul 81: Diego Godín, de la Atletico Madrid, a marcat cu o lovitură de cap, la un corner.

Minutul 90: După Spania și Anglia, Italia, de patru ori campioană mondială, ar fi a treia mare forță a lumii care pleacă acasă după grupe.

Minutul 90: Cinci minute de prelungire. La acest scor, Italia este eliminată. Final!

fani-uruguay-590x392

Pentru a ajunge în ”optimile” Campionatului Mondial din Brazilia, fotbaliştii din Uruguay nu au decât varianta victoriei, pe când italienilor le este de ajuns şi un egal, deoarece au golaverajul mai bun (2-2, faţă de 3-4, cum e al ”celeştilor”).

”Poate că e mai bine pentru noi că nu avem decât varianta victoriei. Jucătorii vor fi şi mai motivaţi”, a precizat şi Oscar Washington tabarez, selecţionerul naţionalei sud-americane.

”Uruguayenii dau dovadă de un partiotism pe care noi, italienii, nu-l avem, din păcate. Sunt convins însă că jucătorii mei nu vor fi cu nimic mai prejos decât adversarii”.