Belgia a câştigat meciul cu Rusia şi s-a calificat în optimile Cupei Mondiale

Singurul gol al meciului a fost marcat de tânărul Divock Origi, în minutul 88

belgia Calificata optimi CM

Belgia s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia, după ce a câştigat cu 1-0 în faţa Rusiei, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, graţie unui gol marcat în minutul 88 de tânărul Divock Origi.

Atacantul celor de la Lille a devenit astfel, la 19 ani şi 65 de zile, cel mai tânăr jucător belgian care înscrie la Cupa Mondială.

Cu un singur punct după primele două jocuri din grupa H, Rusia îşi compromite serios şansele de a trece de faza grupelor pentru prima oară de la dispariţia Uniunii Sovietice.

Este al doilea meci pe care Belgia îl câştigă datorită rezervelor la turneul final din Brazilia. Împotriva Algeriei au fost golurile lui Marouane Fellaini şi Dries Mertens. Duminică, a fost rândul lui Origi, care l-a înlocuit pe Romelu Lukaku, autorul unei alte prestaţii dezamăgitoare. Reuşita din final a jucătorului cu origini kenyene a răsplătit forcingul din ultimele minute al echipei lui Marc Wilmots, de altfel, singurele momente în care Belgia a arătat ca o favorită a competiţiei, aşa cum a fost considerată înainte de startul Cupei Mondiale.

Deşi au început ceva mai bine decât în meciul cu Algeria, belgienii nu au reuşit să fie cu adevărat periculoşi. Cu un Eden Hazard izolat şi neinspirat şi un Lukakau anonim, prim-planul a fost luat de Mertens, care s-a flat într-un duel permanent cu fundaşul stânga al ruşilor Dmitriy Kombarov şi care a creat cele mai importante şanse la poarta lui Igor Akinfeev. Jucătorul lui Napoli a fost însă imprecis de fiecare dată, astfel că acţiunile sale rapide au rămas fără rezultat pe tabelă.

De partea cealaltă, Rusia a părut să fie aşezată pentru un egal, jucătorii lui Capello preferând să nu-şi asume vreun risc. Chiar şi aşa, ruşii au avut cele mai bune ocazii ale primei reprize, două şuturi de la distanţă, expediate de Viktor Faizulin şi Maksim Kanunnikov şi respinse greu de Thibaut Courtois, şi, mai ales, lovitura de cap din minutul 44 a lui Alexander Kokorin, care a trecut puţin pe lângă poartă.

Partea a doua a fost un adevărat chin pentru spectatori, însă meciul s-a animat brusc în ultimele zece minute. Semnalul a fost dat de ratarea lui Andrey Eshchenko, al cărui şut din marginea careului a ocolit de puţin poarta lui Courtois. În minutul 84, Kevin Mirallas, abia intrat pe teren în locul lui Mertens, a tras în bară dintr-o lovitură liberă de la 19 metri, pentru ca, aproape imediat, Hazard să fie blocat în ultimul moment, la capătul unei spectaculoase acţiuni personale.

Acelaşi Hazard s-a aflat la originea golului din minutul 88, când a întors inteligent în mijlocul careului pentru Origi, dar şi a fazei din minutele de prelungire, când l-a lăsat pe Mirallas singur cu Akinfeev, dar jucătorul lui Everton a irosit şansa de a închide definitiv meciul.