Barcelona s-a calificat în semifinalele Cupei Regelui

Barcelona este prima semifinalistă a Cupei Regelui şi pare să fi depăşit „complexul” Atletico de sezonul trecut, după trei victorii în tot atâtea săptămâni împotriva madrilenilor.

Barcelona a trecut peste "complexul" Atletico şi s-a calificat în semifinalele Cupei Regelui 96

Miercuri seară, echipele conduse de Luis Enrique şi Diego Simeone au oferit un duel încrâncenat, cu multe momente dure. Barcelona a fost echipa mai calmă şi mai calculată, iar rezultatul final, 3 – 2 pentru catalani, reflectă realitatea din teren.

Fernando Torres a continuat să impresioneze la revenirea în Spania, reuşind din nou o deschidere foarte rapidă de scor, în mai puţin de un minut de la debutul partidei, doar pentru ca Neymar să egaleze în minutul 9.

Seria deciziilor controversate ale arbitrilor a început odată cu acordarea unui penalty pentru Atletico, transformat de Raul Garcia, după un fault al lui Mascherano în afara suprafeţei de pedeapsă.

Miranda a înscris în propria poartă, după un corner, iar Neymar a reuşit „dubla”, la capătul unui contraatac nimicitor. Jordi Alba a fost principalul protagonist al fazei, după ce în primă instanţă a comis henţ în propriul careu, nesancţionat însă, iar zece secunde mai târziu a pasat decisiv pentru Neymar, care a stabilit scorul final.

Atletico a terminat partida în nouă jucători, după eliminările lui Gabi şi Mario Suarez.

Catalanii vor juca în semifinale cu învingătoarea partidei dintre Getafe şi Villareal.