Sport

Australian Open 2018. Simo, aproape de o accidentare groaznică. Prima declarație a campioanei noastre

Simona Halep – Destanee Aiava, în primul tur de la Australian Open, marți, 16 ianuarie. Liderul WTA vrea titlul la Melbourne.

SIMONA HALEP – DESTANEE AIAVA 7-6 (7-5), 6-1

„A fost aspru. N-am început bine meciul, dar am luptat. Mi-am zis că trebuie să cred în mine, să cred că pot câștiga meciul. M-am accidentat, am fost speriată, dar am câștigat. Sunt speriată, fiindcă e vorba de gleznă, unde am mai avut accidentări în trecut”, a spus Simona Halep.

ACTUALIZARE 8.39: Simona a câștigat setul al doilea cu 6-1 și s-a calificat în turul al doilea. Simona Halep are altă grijă, un control medical amănunțit, un RMN și felul în care se va recupera pentru meciul al doilea. În turul următor, Simo o va întâlni pe Eugenie Bouchard.

ACTUALIZARE 8.37: După un nou game foarte lung, Simona s-a distanțat la 5-1 și va servi pentru game, set și meci.

ACTUALIZARE 8.27: Simona s-a desprins la 4-1.

ACTUALIZARE 8.24: Aiava a luat un prim game în setul al doilea.

ACTUALIZARE 8.21: Simo s-a desprins la 3-0. Setul al doilea pare mult mai facil.

ACTUALIZARE 8.18: Simona conduce cu 2-0. Dar se ține și de coapsa stângă!

ACTUALIZARE 8.15: Simo s-a întors pe teren. De văzut cum va reuși să mai joace după această accidentare!

ACTUALIZARE 8.10: La 30-0 pentru Aiava în al doilea game din setul al doilea, Simo s-a întins după o minge, iar glezna ei stângă s-a îndoit incredibil. A fost o imagine infiorătoare și, probabil, o durere și mai și. Nu se știe dacă mai poate continua meciul. Staff-ul medical încearcă s-o ajute.

ACTUALIZARE 8.08: Simo a început bine setul al doilea și conduce cu 1-0.

ACTUALIZARE 8.02: Destanee Aiava a condus cu 3-1, dar Simo a câștigat tie-break-ul cu 7-5 și are 1-0 la seturi.

ACTUALIZARE 7.53: Simo a egalat: e 6-6. Se intră în ttie-break.

ACTUALIZARE 7.49: Aiava a dat semne de revenire și conduce din nou, cu 6-5.

ACTUALIZARE 7.46: Simona a luat un game la 0 și a egalat! Meciul a luat o cu totul altă turnură.

ACTUALIZARE 7.44: Simona a salvat două mingi de set ale adversarei, a strâns două game-uri consecutive și a revenit în joc. Destanee Aiava pare cumva ruptă de realitate, poate și din cauza problemelor medicale.

ACTUALIZARE 7.35: Meciul s-a reluat.

INFO: Destanee Aiava acuză probleme medicale. Australianca și-a chemat fizioterapeuta și i-a făcut un semn că n-are aer, ccă respiră greu. Sportiva de 17 ani s-a retras la vestiare pentru a primi îngrijiri medicale!

ACTUALIZARE 7.25: După un game de 12 minute, Aiava s-a desprins la trei puncte în fața Simonei. Primul set este aproape compromis.

ACTUALIZARE 7.13: Incredibil. Puternica Aiava a mai reușit un break și s-a distanțat la 4-2.

ACTUALIZARE 7.07: Simo a reușit un rebreak și a reintrat în joc.

ACTUALIZARE 7.03: Aiava s-a desprins la 3-1. Simo nu pare în joc.

ACTUALIZARE 6.59: Destanee Aiava și-a făcut serviciul și a luat conducerea cu 2-1.

ACTUALIZARE 6.54: E 1-1. Aiava a egalat imediat.

ACTUALIZARE 6.50: Simona a câștigat primul game.

ACTUALIZARE 6.45: Meciul a început.