Sport

Americanii au și fotbal „neamerican”: Naționala fetelor a câștigat Cupa Mondială

Echipa Statelor Unite a câștigat Cupa Mondială feminină de fotbal din Canada, duminică, la Vancouver. Frumoasele reprezentante ale fotbalului grațios de peste Ocean au zdrobit Japonia, deținătoarea trofeului, cu scorul de 5-2 (4-1), în finală. Carli Lloyd, care a înscris o triplă în finală, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a Cupei Mondiale 2015.fotbalfeminin_87040800

Americancele și-au trecut în palmares al treilea lor titlu mondial, după cele din 1991 și 1999, grație unui meci de excepție făcut de ”decarul” Carli Lloyd, care a reușit o ”triplă”. Lloyd, care a făcut duminică la Vancouver un meci excepțional, a înscris în total șase goluri la turneul final din Canada, și a fost recompensată cu”Balonul de Aur”, transmite Agerpres. SUA a tranșat practic soarta meciului în primul sfert de oră, având în vedere că în minutul 16 conducea cu 4-0. Carli Lloyd (3, 5, 16), Lauren Holiday (14) și Tobin Heath (54) au marcat pentru învingătoare, în timp ce pentru nipone au înscris Yuki Ogimi (27) și Julie Johnston (52, autogol).

Americancele au crescut ca nivel de la debutul turneului, ele fiind și campioanele olimpice en titre. Echipa SUA și-a luat o revanșă în fața Japoniei după finala pierdută în 2011 la loviturile de departajare, în Germania. În finala de duminică, Lloyd a marcat primele două goluri în urma unor lovituri libere, iar a treia sa reușită, din minutul 16 a fost o veritabilă operă de artă, cu un șut lobat de la 50 de metri care a învins-o pe Kaihori. Carli Lloyd a reușit cel mai rapid hat-trick din istoria Cupei Mondiale feminine. Japonia a avut o încercare de revenire, reducând diferența la 4-2, dar imediat americancele au înscris al cincilea gol și au decis soarta partidei. Meciul a avut loc pe BC Stadium din Vancouver, în fața a 53.341 spectatori.